پروژه‌ها
محصول مرتبط :
نام کارفرما : سازمان مدیریت صنعتی
شروع پروژه : 20/3/1387
مدت پروژه : 7 ماه
وضعیت پروژه : اتمام یافته
سایت اینترنتی سازمان مدیریت صنعتی

با توجه به آشنایی و استفاده گسترده  SharePoint، به عنوان یک راهکار داخلی مدیریت محتوی و اطلاع‌رسانی سازمانی در سازمان مدیریت صنعتی، و با توجه به ناکارآمدی‌های سایت قبلی، پروژه‌ای برای طراحی و پیاده‌سازی سایت اینترنتی سازمان مدیریت صنعتی ایران تعریف و توسط شرکت گستره‌نگار اجرا شد.
خروجی این پروژه سایت‌های اینترنتی این سازمان مشتمل بر سایت اینترنتی دوزبانه فارسی و لاتین و سایت مجله تدبیر می باشد که هم اکنون بر روی سرورهای مستقر در این سازمان هاست می‌شوند و شما می‌توانید از طریق آدرس www.imi.ir از این سایت بازدید کنید. در خلال پیاده‌سازی این سایت‌ها، کارشناسان کارفرما جهت نگهداری و توسعه‌های بعدی این سایت آموزش دیده و دانش فنی این کار در اختیار آنها قرار داده شده است.

 

محدوده‌ها
محدوده اجرایی این پروژه شامل پیاده‌سازی سایت‌های اینترنتی فارسی و لاتین به عنوان سایت رسمی سازمان مدیریت صنعتی و همچنین سایت مجله تدبیر است که توسط همین سازمان منتشر می‌شود.
با توجه به آشنایی و علاقه سازمان مدیریت صنعتی به استفاده و استقرار ابزار مایکروسافت شیرپوینت، دانش فنی این کار نیز می‌بایستی به کارشناسان سازمان منتقل می‌شد.
همچنین جهت استقرار مناسب و رفع اشکالات احتمالی سایت‌ها، دوره پشتیبانی سه ماهه‌ای برای نگهداری این سایت‌ها توسط شرکت گستره‌نگار پیش‌بینی شده است.

جزئیات فنی
سایت اینترنتی سازمان مدیریت صنعتی که بر پایه نرم‌افزار Microsoft Office SharePoint Server 2007 می‌باشد، مشتمل بر سه قسمت اصلی است که هر یک در قالب یک Site Collection جداگانه پیاده‌سازی شده است. ماهیت سایت‌های این سازمان عموما اطلاع‌رسانی بوده و سازمان از طریق این سایت‌ها به معرفی دوره‌ها، خدمات مشاوره‌ای و فعالیت‌های فرهنگی در رابطه با نشر کتاب و ماهنامه می‌پردازد. همچنین افراد می‌توانند از طریق این سایت در دوره‌های مورد نظر و یا برای دریافت خدمات مشاوره‌ای ثبت‌نام نمایند.

 • سایت فارسی: سایت اینترنت فارسی سازمان مدیریت صنعتی را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد که در آن سازمان به اطلاع‌رسانی در این سه حوزه می‌پردازد:
  • مشاوره و تحقیق
  • آموزش
  • انتشارات
 • سایت انگلیسی: سایت اینترنتی سازمان مدیریت صنعتی در قالب یک Site collection جداگانه در نظر گرفته شده است و علاوه بر معرفی سازمان، اطلاعات دوره‌های مشترک با موسسات خارج از کشور نیز در آن درج شده است.
 • سایت مجله تدبیر: تدبیر در واقع ماهنامه‌ای است که توسط سازمان مدیریت صنعتی منتشر می‌شود و بالغ بر 217 مجله  (تاکنون) می‌باشد. طبق درخواست سازمان مقرر شد تا برای این بخش نیز طراحی صورت بگیرد. در نتیجه با توجه به حجم بالای ماهنامه‌ها و ماهیت مجزایی که نسبت به بقیه قسمت‌های سایت اینترنت فارسی داشت،‌ تصمیم بر این شد تا برای تدبیر نیز Site collection – ی جداگانه در نظر گرفته شود. این ماهنامه‌ها هر یک در قالب یک زیر سایت پیاده‌سازی شد. با بررسی تعدادی از مجلات، یک روال کلی در این بخش مشاهده گردید و نسبت به پیاده‌سازی آن نیز اقدام شد. با لحاظ کردن خصوصیات موجود در مجلات، قالبی به عنوان "نمونه" ایجاد شد تا مسئول این بخش با استفاده از آن بتواند زیر سایتی با ویژگی‌های در نظر گرفته شده ایجاد نماید، همچنین ساختار کلی درنظر گرفته شده نیز حفظ شود و اینکه بتواند این کار را به سادگی انجام دهد. این کار باعث ایجاد یکپارچگی میان شماره‌های مختلف ماهنامه‌ها شده است.

سفارشی‌سازی مکانیزم جستجو
یکی از مهم‌ترین سفارشی‌سازی‌هایی که در سایت‌های سازمان صورت گرفته است، در مورد "جستجو" می‌باشد. "جستجو" در این سایت‌ها به گونه‌ای تنظیم شده است که هر  یک از سایت‌های فارسی، انگلیسی و تدبیر حوزه‌های جداگانه جستجوی خود را داشته باشند و شما نیز بتوانید Scope مربوطه را در قالب یکی از این سه بخش اصلی تنظیم و تعیین نمایید. همچنین زمانیکه در هر یک از این سایت‌ها قرار دارید،‌ به صورت خودکار حوزه مربوطه را شناسایی کرده و فقط در همان حوزه کار جستجو را انجام خواهد داد. ایجاد هر یک از این Scope – ها به واسطه تنظیماتی است که در قسمت Central Administration صورت گرفته است. این کار توسط متخصصین گستره‌نگار صورت گرفته است.
 
مکانیزم‌ها و امکانات خاص

 • ارسال email
  به علت شرایط حاکم بر سازمان، برای ارسال ایمیل به مسئولین مربوطه،‌ مجبور به استفاده از کد C# در تعدادی از صفحات شدیم. برای این کار پروژه‌ای Setup شد و کد مربوطه برای ارسال ایمیل تنظیم شد و به صورت Code behind نیز در صفحاتی که ماهیتی مانند فرم ورود اطلاعات داشتند، استفاده شد. از جمله این صفحات می‌توان به صفحه "تماس با ما" در سایت "ارتباط با ما"،‌ "ارتباط با مشاوران" در سایت "مشاوره و تحقیق" و ... اشاره کرد. (لازم به ذکر است که این ایمیل‌ها به ایمیل خارج سازمانی افراد، فرستاده می‌شود.)
 • مکانیزم تجمیع اطلاعات
  اخبار یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت‌های از نوع اطلاع‌رسانی می‌باشد که پیاده‌سازی مکانیزه آن بسیار مهم می‌باشد که افراد بتوانند با توجه به اهمیت خبر آن را در سطوح مختلف سایت‌ها نمایش دهند بدون اینکه در پروسه‌های دفتری وارد شوند. نحوه پیاده‌سازی اخبار سایت سازمان مدیریت صنعتی بگونه‌ایست که از مکانیزم تجمیع اطلاعات استفاده می‌کند. به این صورت که زیر سایت‌ها و واحد‌های مختلف، تولید‌کننده اخبار سازمان می‌باشند. به عنوان مثال دفاتر مختلف آموزش، نمایندگی‌ها. با استفاده از امکان "نوع محتوا" و جز وب "کاوش محتوا (Content Query Web part)" اخبار از سطح زیر سایت‌ها جمع‌شده و به صورت تجمیع شده در صفحه اصلی سایت نمایش داده می‌شود.
 • مکانیزم توزیع اطلاعات
  از جمله مواردی که در دنیای امروز بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد، جلوگیری از تکرار اطلاعات و افزونگی می‌باشد. این امر با استفاده از مکانیزم توزیع اطلاعات قابل دستیابی می‌باشد. برای پیاده‌سازی این امر در شیرپوینت، استفاده از بانک‌های اطلاعاتی و امکان "انواع محتوا" راهکاری است که مورد توجه قرار می‌گیرد. در سایت سازمان مدیریت صنعتی نیز از این مکانیزم در رابطه با "کتاب‌های منتشره توسط سازمان" و "فیلم‌های آموزشی" بهره برده شد. هر دو بانک اطلاعاتی در بخش‌های مختلف قرار داشتند که در قسمت "مشاوره و تحقیق" از آنها استفاده شده است.
 • جستجو در قسمت کتاب‌ها
  به علت نیاز سازمان برای جستج در قسمت کتاب‌ها، جستجویی جداگانه برای این بخش در نظر گرفته شد که می‌توان تنها در کتاب‌های سازمان بر اساس عنوان، نویسنده، موضوع و مترجم به جستجو پرداخت.
 • جستجو در ماهنامه تدبیر
  علاوه بر امکان جستجویی که در سایت‌های SharePoint – ی وجود دارد،‌ جستجویی نیز در صفحه اصلی تعبیه شده تا به محض جستجوی یک شماره در صورت وجود، به شماره مورد نظرهدایت خواهید شد.
 • راهنمای سایت تدبیر
  علاوه بر آموزش‌های صورت گرفته در سازمان مدیریت صنعتی برای تربیت افراد جهت کاربری و مدیریت سایت‌ها،‌ برای سهولت  کار با قالب نمونه‌ای که در سایت تدبیر برای ایجاد شماره‌های مختلف ماهنامه در نظر گرفته شده بود و رعایت تمامی نکات مربوطه،‌ سند راهنمایی نیز تهیه شد و در اختیار کارفرمای محترم قرار گرفت.


نکات قابل توجه

 • این پروژه جزء اولین تجربیات پیاده‌سازی یک سایت اینترنتی مبتنی بر زیرساخت انتشار (Publishing) نرم‌افزار SharePoint 2007 بود.
 • تمامی مراحل پیاده‌سازی این سایت‌ها در محل کارفرما و با استقرار گروه کارشناسی در این سازمان انجام شده است.
 • با توجه به ماهیت پروژه و درخواست کارفرما مبنی بر هاستینگ داخلی سایت، ملاحظات و اقدامات مناسبی در این خصوص از جانب شرکت گستره‌نگار انجام شد.
 • در خلال اجرای این پروژه، درگیری کارفرما با مسایل و تغییرات مدیریتی و همچنین تغییرات زیادی که در طراحی اولیه ایجاد شد، باعث کندی پیشرفت پروژه شد.

معرفی کارفرما

سازمان مدیرت صنعتی با بیش از 40 سال سابقه فعالیت به عنوان یکی از باسابقه‌ترین سازمان‌های فعال در حوزه مدیریت در ایران است، که مدیریت نوین را در سه عرصه مشاوره، تحقیق و آموزش مدیریت به کار می‌گیرد و با توجه به ویژگی‌های بومی کشورمان، تا حد امکان این یافته‌های علمی را آنچنان با نیازهای خاص موسسات، سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی منطبق می‌سازد، که در عمل به کارایی و بهره‌وری آنها کمک کند.

 


معرفی تیم فنی

مدیر پروژه: ادوین هاکوپیان
کارشناس پیاده‌سازی: واراند قازاریان – بهاره اسفندیاری
طراحی گرافیکی: هادی شهابی
کارشناس فنی: حسین اردکانی
مدرس: ادوین هاکوپیان – سلین سرکیسیان – حسین اردکانی

 

خلاصه آمار
بازدید امروز این صفحه: 1
بازدید کل این صفحه: 24526
بازدید کل سایت: 1920027
گستره‌نگار ©